Od znanja do biznisa kroz ENAG projekat: Unapređenje ženskog preduzetništva u poljoprivredi
Konferencija pod nazivom „Unapređenje uslova za razvoj ženskog preduzetništva u oblasti poljoprivrede u Vojvodini i značaj digitalne edukacije“ održaće se 19. septembra na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Konferencija se održava u sklopu ENAG projekta, koji se sufinansira sredstvima Evropske unije iz Interreg VI-a programa prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije. Ovaj događaj je prvi u nizu sastanaka lokalne akcione grupe.
Osnaživanje ruralnih područja kroz digitalno obrazovanje
Konferenciju će otvoriti prodekan Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Nenad Magazin koji će predstaviti TALLHEDA projekat koji, zajedno sa ENAG projektom, radi na uvođenju digitalne edukacije u oblasti poljoprivrede. Među govornicima na konferenciji biće direktorka Akademije ženskog preduzetništva, Jana Zabunov, viša projektna menadžerka Regionalne razvojne agencije Bačke, Nikolina Pupavac, pomoćnica direktora za poslovni sektor Garancijskog fonda AP Vojvodine, Snežana Brusin, poslovna konsultantkinja u Foodscale Hub-u, Tamara Glišić Krivošija, kao i direktor Foodscale Hub-a, prof. dr Mladen Radišić.
Teme o kojima će se govoriti na konferenciji jesu značaj digitalnog obrazovanja u poljoprivredi, lokalni preduzetnički ekosistemi u ruralnim sredinama i podrška ženskom preduzetništvu, modeli edukacije, biznis inkubacije i akceleracije za preduzetnice u poljoprivredi, razvoji garantnih linija u cilju podsticanja preduzetnica u poljoprivredi, kao i inovacioni ekosistemi sa mehanizmima finansijske podrške.
Projekat ENAG ima za cilj osnaživanje ženskog preduzetništva u sektoru poljoprivrede za žene iz ruralnih područja, sa stvaranjem digitalne platforme kao glavnog fokusa. Struktuiran je oko četiri ključna rezultata: mapiranje potreba i pristup obuci, razvoj alata za učenje, kreiranje digitalne platforme i prenošenje praktičnog znanja. Projekat pruža podršku kroz hibridni pristup učenju, koji uključuje praktične treninge i digitalne sesije. Takođe će biti organizovani interaktivni “face-to-face” boot kampovi i studijske posete, kako bi se omogućila razmena i primena uspešno stečenih znanja i iskustava. Tokom poslednjih meseci projekta, žene preduzetnice iz ruralnih područja imaće priliku da se uključe u progam mentorstva sa pristupom stručnjacima različitih profila kako bi dobile odgovarajuću podršku, savet i usmerenja ka ostvarivanju ciljeva kao što su pokretanja posla ili unapređenja poslovanja u postojećim firmama. Trajanje projekta je 18 meseci, i sprovodi se u županijama Bač-Kiškun i Čongrad-Čanad u Mađarskoj, te u regionu Bačke u Srbiji.
Primarna ciljna grupa su mlade žene uzrasta od 15 do 29 godina, ali projekat je namenjen i ženama preduzetnicama u poljoprivredi iz ruralnih oblasti. Projektom se naglašava značaj digitalne edukacije kao ključnog alata za osnaživanje žena u ruralnim područjima, što omogućava lakši pristup informacijama, tržištima i resursima potrebnim za razvoj održivog preduzetništva.
Registracija za događaj otvorena za sve do 17. septembra
Pozivamo sve zainteresovane da se prijave za događaj putem ovog linka na Eventbrite platformi. Organizator konferencije je Udruženje za preduzetništvo i inovacije Foodscale Hub.
U nastavku pogledajte detaljnu agendu događaja.